Oscarit 2015: veikkaukset

Oscar-veikkaukset 2014: 19/24 ja jaettu ykkössija.

Oscar-veikkaukset 2014: 19/24 ja jaettu ykkössija.

Ensi yönä jaetaan taas Oscarit. Viime vuonna vein puolivirallisissa valvojaisissamme jaetun ykkössijan ylläolevalla suoralla. Palkinto kuvassa oikealla. Tänä vuonna kelpaa vain soolomestaruus. Asiaa vaikeuttaa se, että poikkeuksellisen monta ehdokkaista on yhä näkemättä. Alla kuitenkin veikkaukseni tälle vuodelle!

Elokuva

American Sniper – Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper ja Peter Morgan
Birdman – Alejandro González Iñárritu, John Lesher ja James W. Skotchdopole
Boyhood – Richard Linklater ja Cathleen Sutherland
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales ja Jeremy Dawson
The Imitation Game – Nora Grossman, Ido Ostrowsky ja Teddy Schwarzman
Selma – Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner ja Jeremy Kleiner
Kaiken teoria – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce ja Anthony McCarten
Whiplash – Jason Blum, Helen Estabrook ja David Lancaster

Peruste: Tilastot taitavat tällä hetkellä puoltaa Birdmania (mm. tuottajien killan palkinto), mutta veikkaan tässä sydämelläni. Linklaterin 12-vuotinen suurtyö on ehdokkaista ylivoimaisesti ansiokkain, ja onhan sillä vyöllään mm. parhaan draamaelokuvan Golden Globe.

Ohjaus

Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Alejandro González Iñárritu – Birdman
Richard Linklater – Boyhood
Morten Tyldum – The Imitation Game
Bennett Miller – Foxcatcher

Peruste: On hyvin mahdollista, että elokuvan ja ohjauksen Oscarit jakautuvat eri elokuville, mutta veikkaan tässäkin sitä mitä toivon, eli että ehdokkaista paras voittaa.

Miespääosa

Steve Carell – Foxcatcher
Bradley Cooper – American Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne – Kaiken teoria

Peruste: Keaton summaa uransa ja mediapersoonansa roolissa, joka rinnastuu viime vuosilta vaikkapa Mickey Rourkeen The Wrestlerissa. Näin suuri ja näkyvä paluu ei voi jäädä palkitsematta, vaikka Eddie Redmayne voittikin sekä SAGin että Golden Globen (draamasta – Keaton voitti omansa komediakategoriasta).

Naispääosa

Marion Cotillard – Kaksi päivää, yksi yö
Felicity Jones – Kaiken teoria
Julianne Moore – Still Alice
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild – Villi vaellus

Peruste: Vuosi 2014 oli Julianne Moorelle vahva. Siihen mahtui tärkeä rooli Nälkäpeli-sarjassa sekä roolit loistavassa Maps to the Starsissa sekä meillä vielä näkemättömässä Still Alicessa. Moore on yksi kourallisesta viisikymppisiä naisnäyttelijöitä, joille tarjotaan yhä mielenkiintoisia rooleja. Haastajia tässä kategoriassa ei ole, vaikka itse mieluusti palkitsisin Cotillardin.

Miessivuosa

Robert Duvall – The Judge
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
J.K. Simmons – Whiplash

Peruste: Simmons on voittanut kutakuinkin kaikki mahdolliset palkinnot ennen tätä, ja jos mainio Whiplash jotain voittaa, niin tämän. Kovaa kilpailua tulee Nortonilta ja Hawkelta, joista jälkimmäinen jää ehkä turhan mitäänsanomattomaksi.

Naissivuosa

Patricia Arquette – Boyhood
Laura Dern – Wild – Villi vaellus
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep – Into the Woods

Peruste: Kaikki edelliset gaalat ovat pedanneet tätä Arquettelle. Oikeita haastajia ei kategoriassa ole.

Alkuperäinen käsikirjoitus

Birdman – Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. ja Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
Foxcatcher – E. Max Frye ja Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
Nightcrawler – Dan Gilroy

Peruste: Kategoriassa on kolme vahvaa ehdokasta. Yhdeksän Oscar-ehdokkuutta kahmineelle The Grand Budapest Hotelille tämä on todennäköisin ”iso” palkinto. Sen käsikirjoitus on hauska ja omaperäinen ja kaikessa kikkailussaankin aika selkeä. Haastajista Birdman on vahvoilla, Boyhood ei ehkä niinkään – sen tarina rakentui niin palastellen ja vaivihkaa, ettei sen hienoutta ehkä tässä kategoriassa osata arvostaa.

Sovitettu käsikirjoitus

American Sniper – Jason Hall
The Imitation Game – Graham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
Kaiken teoria – Anthony McCarten
Whiplash – Damien Chazelle

Peruste: Jättihitiksi osoittautunut American Sniper on jakanut yleisöt kahtia, ja koska tarina sekä aihe ovat yhdysvaltalaisille tuttuja ja läheisiä, voittoa voi pitää todennäköisenä. Kovimmat haastajat ovat The Imitation Game ja Kaiken teoria.

Animaatio

Big Hero 6 – Don Hall, Chris Williams ja Roy Conli
Boksitrollit – Anthony Stacchi, Graham Annable ja Travis Knight
Näin koulutat lohikäärmeesi 2 – Dean DeBlois ja Bonnie Arnold
Song of the Sea – Tomm Moore ja Paul Young
Prinsessa Kaguyan taru – Isao Takahata ja Yoshiaki Nishimura

Peruste: Monet pitivät LEGO elokuvaa  varmana voittajana, kunnes se yllättäen jäi vaille ehdokkuutta. Big Hero 6 on vauhdikas, sympaattinen, taiten suunniteltu seikkailuelokuva, ja ansaitsee palkintonsa. Kovin haastaja lienee Näin koulutat lohikäärmeesi 2, joka sai edeltäjäänsä huomattavasti vähemmän huomiota. Erityiskiitos on annettava Studio Ghiblin Prinsessa Kaguyan tarun nimeämiselle mukaan.

Vieraskielinen elokuva

Ida – Puola
Leviathan – Venäjä
Mandariinid – Viro
Timbuktu – Mauritania
Wild Tales – Argentiina

Peruste:  Vieraskielisen Oscarin kategoria on täysin auki. Pawel Pawlikowskin holokaustin traumaa puiva, kaunis mustavalkoinen Ida on hento ykkössuosikki, vaikka Andrey Zvyagintsevin pitkä ja raskaaksi mainittu Venäjä-allegoria Leviathan voittikin Golden Globen. Viron historian ensimmäinen ehdokas Mandariinid on myös saanut huomiota. Jostain takavasemmalta on silti tullut ”Pedro Almodovarin tuottama” argentiinalainen Wild Tales, joka saa Suomessakin teatterilevityksen 27. helmikuuta,  ja jota on kuvailtu helpoksi ja viihdyttäväksi. Raskaat kilpakumppanit jäävätkin mahdollisesti nuolemaan näppejään.

Dokumentti

Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy ja Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier – John Maloof ja Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy ja Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado ja David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel ja Joanna Natasegara

Peruste: Edward Snowdenista kertova Citizenfour on saanut ylistystä pitkään ja monelta taholta. Haastajia lienevät lähinnä Kongon kansallispuistosta kertova Virunga (ympäristöaktivismia on tässä kategoriassa kiitelty ennenkin) sekä valokuvaaja Sebastião Salgadosta kertova, Cannesissa palkittu The Salt of the Earth. Listalla olisin mieluusti nähnyt myös Andrew Droz Palermon ja Tracy Droz Tragosisn Rich Hillin, josta kirjoitin DocPointin yhteydessä.

Lyhytdokumentti

Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent ja Dana Perry
Joanna – Aneta Kopacz
Our Curse – Tomasz Sliwinski ja Maciej Slesicki
The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
White Earth – J. Christian Jensen

Peruste: Lyhärikategoriat tuntuvat perinteisesti aika arpapeliltä. Veteraanien kohtelusta kertova koskettava lyhytdokumentti Crisis Hotline vaikuttaa voittaja-ainekselta ikääntyvien valkoihoisten miespuolisten äänestäjien keskuudessa.

Lyhytelokuva

Aya – Oded Binnun ja Mihal Brezis
Boogaloo and Graham – Michael Lennox ja Ronan Blaney
Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak) – Hu Wei ja Julien Féret
Parvaneh – Talkhon Hamzavi ja Stefan Eichenberger
The Phone Call – Mat Kirkby ja James Lucas

Peruste: The Phone Callin pääosassa on taannoinen Oscar-ehdokki Sally Hawkins. Jos olisin laiska äänestäjä, en jaksaisi ehkä miettiä tätä sen pidemmälle.

Lyhytanimaatio

The Bigger Picture – Daisy Jacobs ja Christopher Hees
The Dam Keeper – Robert Kondo ja Dice Tsutsumi
Feast – Patrick Osborne ja Kristina Reed
Me and My Moulton – Torill Kove
A Single Life – Joris Oprins

Peruste: Feast on näistä ainut näkemäni. Se on ihan hassu ja sympaattinen ja turvallinen Disney-lyhäri suloisesta koirasta joka tykkää syödä ja arvostaa ihmisten heteronormatiivista rakkautta. Silti äänestän The Dam Keeperiä, jossa on suloinen possu, jota olen käyttänyt Facebook-tarroina innokkaasti.

Näyttökuva 2015-2-22 kello 16.28.58

Musiikki

The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
The Imitation Game – Alexandre Desplat
Interstellar – Hans Zimmer
Mr. Turner – Gary Yershon
Kaiken teoria – Jóhann Jóhannsson

Peruste: Alexandre Desplat on tuplaehdokkaana vahvoilla (kolmaskin ehdokkuus oli lähellä Murtumattomasta), ellei palkintoa sitten anneta ensikertalaiselle Jóhann Jóhannssonille. Itse preferoin listalta Hans Zimmerin musiikkeja Interstellariin, mutta en usko sen voittoon.

Kappale

“Everything Is Awesome” – Lego elokuva – Shawn Patterson (säv./san.)
“Glory” – Selma – John Stephens ja Lonnie Lynn (säv./san.)
“Grateful” – Beyond the Lights – Diane Warren (säv./san.)
“I’m Not Gonna Miss You” – Glen Campbell…I’ll Be Me – Glen Campbell ja Julian Raymond (säv./san.)
“Lost Stars” – Uusia alkuja – Gregg Alexander ja Danielle Brisebois (säv./san.)

Peruste:  Oscareissa sivuutettu, kehuttu ja tärkeää aihetta käsittelevä Martin Luther King -elokuva Selma saa lohdutuspalkintonsa parhaan kappaleen kategoriassa, vaikka vähän toivoisin Tegan and Saran esittämän Everything is Awesomen voittavan. Glory voitti jo Golden Globen.

Äänitehosteet

American Sniper – Alan Robert Murray ja Bub Asman
Birdman – Martín Hernández ja Aaron Glascock
Hobitti – Viiden armeijan taistelu – Brent Burge ja Jason Canovas
Interstellar – Richard King
Murtumaton – Becky Sullivan ja Andrew DeCristofaro

Peruste: Clint Eastwoodin sotaelokuvaa on sanottu teknisesti huimaksi eritoten äänitehosteiden osalta. Birdman on tässä vahva kilpailija.

Äänitys

American Sniper – John Reitz, Gregg Rudloff ja Walt Martin
Birdman – Jon Taylor, Frank A. Montaño ja Thomas Varga
Interstellar – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker ja Mark Weingarten
Murtumaton – Jon Taylor, Frank A. Montaño ja David Lee
Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins ja Thomas Curley

Peruste: Tässä kategoriassa jazz-elokuva Whiplash on itse asiassa vahvoilla. Veikkaan silti, että äänipalkinnot menevät samalle elokuvalle.

Lavastus

The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen ja Anna Pinnock
The Imitation Game – Maria Djurkovic ja Tatiana Macdonald
Interstellar – Nathan Crowley ja Gary Fettis
Into the Woods – Dennis Gassner ja Anna Pinnock
Mr. Turner – Suzie Davies ja Charlotte Watts

Peruste: Lavastuksen ja puvustuksen kategorioissa on yleensä arvostettu visuaalista tykitystä (kuten viime vuonna, kun kamala mutta korea The Great Gatsby voitti lavastuksen hienon ja vivahteikkaan Herin edestä), joten Wes Andersonin elokuva on vahva ennakkosuosikki. Itse saattaisin palkita Mr. Turnerin molemmissa kategorioissa.

Kuvaus

Birdman – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Ida – Lukasz Zal ja Ryszard Lenczewski
Mr. Turner – Dick Pope
Murtumaton – Roger Deakins

Peruste: Yhtä otosta simuloiva, free jazz -ääniraitansa tapaan vapaana ja vetreänä teatterilavasteessa seikkaileva kamera on Birdmanin ”jippo”. Ja se toimii. Itse antaisin palkinnon ylenkatsotulle Mr. Turnerille, vaikka sen kauniisti seepian sävyissä lepääviä, aurinkoa siivilöiviä kuvia voisi väittää liiankin alleviivaaviksi.

Maskeeraus ja hiukset

Foxcatcher – Bill Corso ja Dennis Liddiard
The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon ja Mark Coulier
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou ja David White

Peruste: Samat syyt kuin lavastuksessa.

Puvustus

The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
Inherent Vice – Mark Bridges
Into the Woods – Colleen Atwood
Maleficent – Pahatar – Anna B. Sheppard ja Jane Clive
Mr. Turner – Jacqueline Durran

Peruste: Samat syyt kuin lavastuksessa ja maskeerauksessa.

Leikkaus

American Sniper – Joel Cox ja Gary D. Roach
Boyhood – Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
The Imitation Game – William Goldenberg
Whiplash – Tom Cross

Peruste: Pitkän uran leikkaajana Richard Linklaterin rinnalla tehnyt Sandra Adair voittaa Oscarin heti ensimmäisellä ehdokkuudellaan. Boyhood on kudottu 12-vuotiseksi, kolmituntiseksi kertomukseksi rautaisella ammattitaidolla. Kovin haastaja lienee American Sniper, jota en ole itse nähnyt.

Erikoistehosteet

Captain America: The Return of the First Avenger – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill ja Dan Sudick
Apinoiden planeetan vallankumous – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett ja Erik Winquist
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner ja Paul Corbould
Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter ja Scott Fisher
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie ja Cameron Waldbauer

Peruste: Voittaja voi yhtä hyvin olla Interstellar, mutta efekteistään erityistä ylistystä saanut Apinoiden planeetan vallankumous vienee tämän.

Advertisements

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s